Ні дати, ні взяти: чи можна щасливо жити без сексу


На пам’ять про відрізок життя без сексу у мене залишився загальний зошит з містичними оповіданнями. Непоганими, між іншим, дещо навіть було надруковане. А потім зустрівся один чоловік, і “болдинська осінь” закінчилася. Що ми втрачаємо, а що отримуємо, потрапивши в смугу сексуального штилю? Що рухає людьми, які свідомо практикують утримання від статевих стосунків? Як через самотність в ліжку не перетворитися на закомплексовану синю панчоху? 

Тертя шкіри

Фрейд стверджував, що зберегти розум в ясності, а тіло в доброму здоров’ї без інтимного спілкування нереально, адже всіма справами і думками людини керує лібідо – психічна енергія, трансформована в сексуальний потяг. Лібідо тягне нас до пошуків збудження й розрядки. Тільки після неї ми відчуваємо вмиротворення й спокій, а якщо розрядитися не виходить – боліємо душею і тілом, мучимося від тривоги і безвиході. Занадто багато життєвої енергії йде у одинаків на придушення своїх сексуальних імпульсів, а значить, – зітхав у бороду доктор Фрейд, – життя без оргазмів неповноцінне.

Мою знайому Наталю (38 років) язик не повернеться назвати неповноцінною особистістю, хоча сексу в її житті не було роки три-чотири. За цей час вона встигла міцно закріпити за собою прибуткову нішу у своїй поліграфічній компанії, побити всі рекорди серед подружок за кількістю закордонних відряджень, придбати дачу в сільській глибинці і налагодити звідти постачання екологічно чистих овочів і фруктів до міста. Є, мабуть, тільки одна річ, що компрометує її особливість: час від часу Наташа може на рівному місці шокувати всіх тремтячими руками, потоком сліз або спалахом грубості. В іншому дрімотне лібідо нічим себе не видає. “Раніше божеволіла від бажання, – зізнається Наталя, – а тепер давно вже нічого і нікого не хочу. Думкам про секс не дозволяю вибиратися на поверхню. Який сенс? Гідного партнера все одно немає, а аби з ким на одну ніч не хочу. Навіть якщо і трапляється нагода переспати з сексуально привабливим для мене чоловіком, я її навмисне пропускаю. Як кажуть, чи варто заради одного колоска цілий комбайн заводити?” 

Як з’ясувалося, добровільний целібат (відмова від посереднього сексу на користь повного утримання) – сьогодні практично тренд, зворотній бік перенасичення сексуальною революцією. Цій темі французька журналістка Софі Фонтанель присвятила автобіографічний роман “Бажання”. Розчарувавшись в партнерах, що ставилися до неї, як їй здавалося, занадто інструментально, Софі свідомо 12 років прожила без сексу. Ідею письменниця сформулювала приблизно так: сексуальна свобода – це не тільки можливість займатися сексом, коли хочеш, як хочеш і з ким хочеш, але і не займатися ним взагалі, якщо цього не хочеш. Щоправда, ідею мадам Фонтанель зрозуміли та оцінили не всі. На сторінках французької преси її називали “дивною тваринкою, яку треба тримати в зоопарку”, іронізували: “Мабуть, це не Софі відмовилася від сексу, а секс відмовився від неї”. Але знайшлися і прихильники ідейного утримання. “Секс сьогодні перетворився на просту гімнастику, тертя шкіри, сексуальний гамбургер, – ділиться своїми роздумами Яцек Василевський, культуролог з Варшавського університету. – Тому я не дивуюся, що все більше людей бунтують і не хочуть приймати участь у загальному споживанні неякісного продукту”.

У білому шлюбі

Самотнім жінкам у наших офісах прийнято фальшиво співчувати і списувати на їхню самотність будь-яку спонтанність у їхній поведінці. Вікторія Фесенко, тренерка київської Школи сексуального розвитку “Вік Клаб”, пропонує дивитися на ситуацію ширше: “На моїх тренінгах жінки відгукуються про час, проведений без обіймів чоловіка, як про корисний і пізнавальний. Розірвавши союзи, в яких їм доводилося підлаштовуватися під партнера, вони концентруються на вивченні свого тіла і справжніх бажань. Деколи перерва в сексі просто необхідна, щоб відповісти на питання “Хто я?”, зокрема і в сексуальному сенсі”. 

Марго Іпатова, сексологиня, системна розстановниця, сама пережила розлучення – чесне завершення стосунків, які вичерпали себе – та тривалу паузу в особистому житті. На її думку, краще вже поставити крапку в спілкуванні, ніж жити в так званому “білому шлюбі”, коли подружжя роками не торкається одне одного. Сьогодні шлюб без сексу – досить поширене явище. За підсумками британського дослідження сексуальної поведінки, повну асексуальність практикує кожна тридцята подружня пара. Головна причина – на інтим немає ані часу, ані бажання. За спостереженнями Марго Іпатової, шлюб поступово змінює забарвлення на білий через рутину, примітивну техніку в ліжку (краще вже ніяк, ніж, наприклад, без оргазму), зіпсованих стосунків: іноді один з партнерів намагається “покарати” іншого відмовою в сексі, а це затягує. Є, щоправда, категорія подружжів, що проповідують “білі шлюби” як новий щабель розвитку стосунків між чоловіком і жінкою: жодних плотських домагань, тільки дружба і спільна творчість. Але Кшиштоф Корона, польський лікар-сексолог, сімейний консультант, таким парам не вірить. “Якщо хтось свідомо відмовляється від сексуальних контактів, це означає, що він просто не вміє будувати стосунків або в цьому союзі щось не гаразд, – переконаний сексолог. – Вся ця балаканина одинаків і людей, які перебувають у “білому шлюбі”, – частіше за все лише маска, захисний механізм від неврозів”.

Допоможи собі сам

На випадок утримання від інтиму природа все добре продумала. “Перші пару місяців без сексу людина живе, мов зведена, у стані підвищеного збудження, – пояснює сексопатолог Юрій Гурженко. – Але потім він змінюється на гальмування – тіло ніби впадає в сплячку, припиняє реагувати навіть на найвідвертішу стимуляцію. В такому стані людина може жити роками”. 

Найскладніше, з особистого досвіду Марго Іпатової, – після тривалого періоду затишшя знову розбудити в собі заснулу сексуальну енергію. Як варіант, для цього можна ходити на парні танці: танго, вальс, бачату. Фізичне навантаження частково знімає сексуальну напругу. “Танці дуже допомагають в період помірності, – коментує Марго Іпатова. – Особливо ті, у яких активно задіяні м’язи тазу і живота – ритмічні рухи стегнами дозволяють зняти застійні явища в цій зоні. До того ж танцівниці, як показують дослідження, практично не страждають на неврози. Для збереження тонусу м’язів матки і піхви варто походити на заняття з вумбілдингу. Прожити з користю смугу життя без чоловіка допомагають малювання, ліплення, письменство. І ще рекомендую знайомитися в інтернеті і ходити на побачення – просто випити кави і пофліртувати. По собі знаю, як важко починати стосунки після періоду сплячки, подолати невпевненість у собі, довірити своє тіло незнайомим рукам, особливо, якщо тобі за 35. На сайтах складно зустріти свою долю, але походити на побачення, щоб розслабитися і відновити навички флірту, не завадить”.

Дами з проблемами в сексі після смуги утримання досить часто приходять на прийом до лікаря Гурженко. Складності з розрядкою, збудженням і біль у піхві – стандартний набір реакцій тіла на вимушений целібат. Під час “простою” інтимні залози зменшують вироблення змазки, слизові піхви втрачають чутливість. Іноді оргазм повертається лише через кілька місяців інтимних стосунків. Щоб скоротити цей відрізок, Юрій Гурженко рекомендує практикувати мастурбацію, тим більше що асортимент секс-шопів надихає на експерименти з власною чуттєвістю. Сучасні вібратори і фалоімітатори зроблені з дуже ніжних матеріалів – латексу, силікону, які за лічені секунди нагріваються до температури людського тіла. У комплект до штучного пеніса зазвичай вкладають лубрикант (зволожувач). Є навіть фалоси з дистанційним управлінням, вони зітхають, шепочуть і стогнуть. “Вважайте, що час самотності потрібний вам для того, щоб краще пізнати себе, – підбадьорює доктор Гурженко. – І потім засяяти новими знаннями з новим партнером”. Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *